Bakıcı Arıyorum Bakıcı Arıyorum
İş Arıyorum İş Arıyorum
Yaşlı Bakıcısı - Yaşlı Bakıcı Hakkında...
Hizmetlerimiz
Hasta Yaşlı Bakıcısı Yaşlı Bakıcısı
Villanıza Yatılı Çocuksuz Eşler Villanıza yatılı Eşler
Bahçıvan Aranıyor Villalarınıza Bahçıvan
Refakatçiler Refakatçiler
Profesyonel Dadılar Profesyonel Dadılar
Profesyonel Aşçılar Profesyonel Aşçılar
Özel Şoförler Özel Şoförler
İşyerinize Sekreter, Çaycı,Temizlikçi İşyerinize Personeller
İngilizce Bilen Ablalar İngilizce Bilen Abla
Özel Güvenlik Elemanları Güvenlik Elemanları
Ev İşleri için Yardımcılar Ev İşleri için Yardımcı
Çocuk Gelişimi Mezunu Ablalar Çocuk Gelişimi Mezunu
0-6 yaş için Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı (0-6)
Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı
Çocuk Bakıcısı Çocuk Bakıcısı
Yaşlı Bakımı
Yaşlılar Haftası ( 18-24 Mart ) Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bireyin Bakımı Yaşlı Bireyin Bakımı
Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım
Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı
Evde Bakımda Verilen Hizmetler Evde Bakımda Verilen Hizmetler
Yaşlının Evde Bakımı Yaşlının Evde Bakımı
Yaşlılık İlkeleri Yaşlılık İlkeleri
Yaşlı Bakımında Çözümler Yaşlı Bakımında Çözümler
Yaşlı Bakıcılık Mesleği Yaşlı Bakıcılık Mesleği
Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı
Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri
Alzheimer Bakımında Stres Alzheimer Bakımında Stres
Alzheimer İçin Pratik Öneriler Alzheimer İçin Pratik Öneriler
Alzheimer Bakımı Alzheimer Bakımı
Yaşlılıkta Genel Bakım Yaşlılıkta Genel Bakım
Yaşlı Bakım Uygulamaları Yaşlı Bakım Uygulamaları
Yaşlılık Ve Beslenme Yaşlılık Ve Beslenme
Bakıcı Duyguları Bakıcı Duyguları
Evde Yaşlı Bakımı Evde Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bakım Evi Yaşlı Bakım Evi
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Uzmanlığı Yaşlı Bakım Uzmanlığı
Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar
Yatalak Hasta Bakımı Yatalak Hasta Bakımı
Yaşlılığın Sosyal Boyutu Yaşlılığın Sosyal Boyutu
Yaşlılık ve Unutkanlık Yaşlılık ve Unutkanlık
Yaşlılıkta Beslenme Yaşlılıkta Beslenme
Yaşlı Bakımında Püf Noktalar Yaşlı Bakımında Püf Noktalar
Yaşlılık Nedir ? Yaşlılık Nedir ?
Diğer Sitelerimiz
Bakıcı.Gen.TrBakıcı
Bebek BakıcısıBebek Bakıcısı
DadıE-Dadı.com
Çocuk BakıcısıOnline-Dadı.com
Çocuk BakımıÇocukBakıcısı.Com.tr
Ev PersoneliEv Personeli.net
getUsersOnlineCount () . "
"; print "Bugün  : " . $counter->getTodaysVisitCount () . "
"; print "Toplam : " . $counter->getTotalVisitCount () . "
"; ?>
Yaşlılık ResimleriPaylaşmak İstediğiniz Yaşlılık Resimleri ni veya Yaşlılık Şiirleri nizi Buradan Bizlere ulaştırarak sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Misafir Defteri Misafir Defteri [Yaz]
Yaşlılık Anıları Anılarınız [Yaz]
Sizden Gelen Yaşlı Resimleri Sizden Gelen Resimler

Yaşlılarınıza Ait ResimlerYaşlılarınıza Ait Resimleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz.
Resim Eklemek
İçin Tıklayın

Yetmişlik bir delikanlı olmak kimi zaman kırk yaşında moruk olmaktan çok daha neşeli ve umut verici olabilir.
Yaşlılığın çok az şeye ihtiyacı vardır ama bu az şeye çok ihtiyaç duyar.
Yaşlı Ve Bilge Olmak

Yaşlı ve bilge Olmak

Yaşlı ve Bilge Olmak


Çocuklar bir an önce büyüyüp bir erişkin insan olmaya can atarlar. Sanırlar ki erişkinlerin ev ödevi olmaz; geceleri istedikleri kadar geç yatabilir ve istedikleri her şeyi yapabilirler.

Ergenlik çağındakiler de kendilerini keşfetmeye çalışır, yeni yeni ortaya çıkmakta olan kimlikleriyle, biçimi kaçmış bedenleriyle ve kanlarındaki düzeyleri yükselen hormonlarıyla daha başarılı tarzda uğraşmak için çaba gösterirler.

Geri dönüp ergenlik dönemimize baktığımızda o çağı atlatmış olmaktan memnunluk duyarız. Genç erişkinler de kurdukları ilişkilerle, eğitimle, iş ve toplum içindeki yerleriyle kendilerini belirlemek için mücadele verirler.

Orta yaşlarda iken de derinleşen ilişkilerin, ailenin, iş ve mesleğimizin sevinçleriyle ve stresleriyle başa çıkmaya çalışırız. Yaşamımızın bu orta dönemi birçok şeye ulaşmayı başarabildiğimiz, biraz da düş kırıklığına uğradığımız bir çağ olabilir.

İleri yaşlarda ise belirsizlik, dayanıksızlık, uğradığımız kayıplar, sağlık ve ölüm gibi uğraşacak yeni konularımız olur; fakat aynı zamanda sahip bulunduğumuz şeylerin ve yaşadıklarımızın dökümünü yapacak, geçmişimiz ile uzlaşacak yeteneği kazanır; bu yetenekten hem yaşadığımız zamanın, hem de gelecek zamanın tadını çıkarmakta ve güçlüklerin üstesinden gelmekte yararlanırız.

Bütün bu gelişimin anlamı giderek yaşlanırken bir yandan da bilgeleşmektir. Hiçbir zaman tam olarak büyümüş, gelişimimizin sonuna gelmiş sayılmayız.

Büyüme ve gelişme değişik evrelerden geçerek ömür boyu sürer. Bu arada hızlanmalar, sıçramalar ve duraklama dönemleri olabilir; fakat çoğu insan için büyüme ve gelişme sürer, gider.

Hepimiz, sahip bulundukları yetenekleri, seçenekleri ve fırsatları kullanarak sürekli büyümenin mümkün olduğunu kanıtlamış birçok seksenlik, doksanlık yaşlıların var olduğunu bildiğimiz için, bunun mümkün olduğunu da, seyrek görülen bir durum olmadığını da biliyoruz.

Ne yazık ki birçok kişi ileri yaşları yaşamdan çekiliş olarak görür; bu büyüme, gelişme sürecini yarıda kesmek için elinden geleni yapar; çünkü "Yaşlılık budur, böyle olmalıdır" diye düşünürler.

Gelecek yıllarda giderek daha çok insan yaşlılar grubuna katılacak ve gelişme yeteneklerini ortaya koyacaktır. Gelecek yıllarda yaşlılar giderek daha büyük bir seçmen gurubu oluşturacaklar, politikacılar onların isteklerine yanıt vermek zorunda kalacaklardır.

Kuşkusuz, yaşlanma güçlükler ve sıkıntılar getirir; fakat yine kuşku yoktur ki yaşamın bu yanları üzerinde odaklaşacak olursak, uğruna yaşanacak pek az şey kalır.

Yetmişli yaşlarında bir adam bunu şöyle ifade ediyordu:

"Yaşlılık bir bakıma eski bir otomobile sahip olmak gibidir. Ona alışmışsınızdır, oldukça güvenilir durumdadır, artılarını ve eksilerini bilirsiniz; düzenli olarak bakım ister, er geç bazı parçaları yıpranacak ve bozulacaktır; ama siz yine de otomobili onarır, işler hale getirirsiniz, çünkü yenisi, alamayacağınız kadar pahalıdır. Bedeniniz yepyeni diyecek kadar iyi durumda olmasa bile, onu yıkayıp parlatırsanız yine de göze güzel görünür. Bedeniniz çoktan beri sizinledir, uzun süre size hizmet etmiştir: Onu bakıp gözetmeniz gerekir."

Bedenimiz ve ruhumuz en az şu benzetmedeki eski otomobil kadar bakıp gözetmeye değer. İyi beslenmeye, beden egzersizleri yapmaya, ilginç ve haz verici etkinliklerde bulunmaya, arkadaşlarla, komşularla ve aile üyeleriyle konuşup görüşmeye olan ilgi kesintisiz sürdürülmeli ve canlı tutulmalıdır.

Bunlar, fiziksel ve ruhsal bozulmayı önleyecek etkenlerdir. Yaşlıların bedeninden ve ruhsal durumundan anlayan uzman bir doktora düzenli olarak gidişler hem çıkabilecek yeni sağlık sorunlarının önlenmesine, hem de zaten var olan bozuklukların tedavisine yarar.

Yaşlı ve bilge olmak demek:
Kendisinin envanterini çıkartmak; ömür boyu kazanılıp biriktirilmiş özellikleri, becerileri ve bilgiyi kullanarak yaşamını kendi seçtiği yollarda sürdürmek demektir.

Yaşlı ve bilge olmak demek:
Yaşlı insanların nasıl olması gerektiğine ilişkin yerleşmiş sterotipleri bir yana bırakıp daha çok, bir yaşlının nasıl olabileceğine, neler yapabileceğine bakmak; ilişkilerden, deneyimlerden, sahip bulunulan yeteneklerden oluşan can damarlarını çok kişinin hiç yararlan¬mayı düşünmediği, ömür boyu elde edilmiş kazanımlardan oluşan hazineyi değerlendirmek ve kullanmak demektir.

Yaşlı ve bilge olmak:
Kardeşlerle, çocuklarla, torunlarla, arkadaşlarla karşılıklı olarak ilgilenmeye, destek ve sevgiye dayalı ilişkiler kurmaya ve sürdürmeye çalışmak demektir; çünkü böyle yapılmazsa yaşlıların da, ötekilerin de yitireceği çok şey vardır.

Yaşlı ve bilge olmak demek:
Olabildiğince çeşitli alanlarda etkinliğimizi sürdürebilelim diye yaşlandıkça ortaya çıkan güçsüzlüklerimizi ve hastalıklarımızı ciddiye alarak, tıpkı şu eski otomobil örneğinde olduğu gibi, tedavi ettirmek demektir.

Yaşlı ve bilge olmak demek:
Yitirdiklerimizin verdiği derin acılardan, geride yine de bir yara izi kalacağını bilerek, kendimizi kurtarmaya çalışmak demektir. Herkes gibi, kendimizin de ölümlü olduğu gerçeğini göğüslemek demektir; büyüdüğümüz, öğrendiğimiz ve güldüğümüz, ağladığımız iyi ve kötü günlerimizin anılarını unutmamak demektir; kaçınılmaz sıkıntı ve acıların altında ezilip kalmamak, geçici de olsa, onları bir yana iterek yaşamayı sürdürmenin yollarını aramak demektir.

Yaşlı ve bilge olmak demek:
Geleceğimiz belirsiz, hatta kimi zaman karanlık görünse de, geleceğe yönelik planlar yapmak demektir; kendi yararımıza olan ve aynı zamanda önem verdiğimiz kimselerin de yararına olan seçinler yapmak demektir.

Yaşlı ve bilge olmak:
Balık avlamak, iskambil oynamak, aile üyeleriyle ve arkadaşlarla ilgilenmek, bir işle uğraşmak, yeni şeyler öğrenmek, arada bir ön balkonda uzanıp dinlenmek, iyi olanın tadını çıkarmak ve iyi olmayanın da üstesinden gelmek demektir ve daha yüzlerce şey demektir.

Yaşlı ve bilge olmak demek;
Bütün bu saydıklarımızın yapabildiğimiz kadarını yapmaya çalışmak ve çeşitli bakımlardan büyümemizi, gelişmemizi sürdürmek demektir.


Yaşlılarınıza Bakıcılar

Yaşlılarınıza BakıcılarYaşlılarınıza Bakıcılar
Yaşlı ve hastalarınızın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımlarını yapabilecek, gerekli egzersizler ile hasta ihtiyaçlarına cevap verecek alanda uzman bakıcılar.

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Yatılı:
 Yatılı tam zamanlı haftada bir gün 24 saat izin kullanırlar aile ile yapılan anlaşma gereği hafta içi veya hafta sonu izin kullanılır.


Yaşlı Bakıcısı Hizmet Tanımları
• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
• İlk yardım bilgisine sahip olmaları

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Gündüzlü:
Günde 8 veya 9 saat çalışırlar – Cumartesi ve Pazar izin kullanırlar

Yaşlılarımız
Yaşlı Bakımında Eylem ve  İlkeler Yaşlı Bakımında Eylem ve İlkeler
Yaşlıların Bakımı Yaşlıların Bakımı
Yaşlılıkta Uyum Sorunları Yaşlılıkta Uyum Sorunları
Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlıya Bakmak Zordur Yaşlıya Bakmak Zordur
Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları
Yaşlılarımıza Hizmet Yaşlılarımıza Hizmet
Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık
Yaşlı İstismarı Yaşlı İstismarı
Yaşlı Hakları Yaşlı Hakları
Yaşlılıkta Cinsellik Yaşlılıkta Cinsellik
Yaşlılıkta Evlilik Yaşlılıkta Evlilik
Yalnızlaşan Yaşlılarımız Yalnızlaşan Yaşlılarımız
Yaşlılık Rehberi Yaşlılık Rehberi
Yaşlılıkta Arkadaşlık Yaşlılıkta Arkadaşlık
Özel İlişkiler Özel İlişkiler
Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi
Yaşlılarımızın Bakımı Yaşlılarımızın Bakımı
Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler
Yüzdeki Çizgiler, Yaşlılarımız Yüzdeki Çizgiler
Yaşlılarımız Yaşlılarımız
Yaşlılık Nedir
Yaşlılık NedirYaşlılık Nedir Yaşlanma, organizmanın giderek biyolojik verimliliğinin yitirmesi, çevresine uyumda güçlük çekmesi ve direnç mekanizmalarında gerileme olarak tanımlanabilir. Tıbbi ve toplumsal gelişmelerin yaşlılığın sınırını sürekli olarak yukarı çekmelerine karşın genel uygulama 65 yaşın başlangıç olarak kabul edilmektedir. Devamı...
Yaşlı BakıcısıYaşlı Bakıcısı

Hizmet Tanımları

• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
Devamı...

Yaşlı BakımıYaşlı Bakımı

Yaşlı bakımında püf noktalar
Yaşlı nüfus oranının yükselmesi, kronik hastalıklardaki artış, kırsal yaşamdan kentsel yaşama geçiş, aile yapısındaki değişiklikler gibi etkenler yaşlılıkta bakım gereksiniminin daha da artmasına sebep oluyor.
Yaşlıların bakımında aile
Devamı...

Yaslibakicisi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii
Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.
Damla Bilişim
Damla Bilişim
Site Haritası
İletişim Hakkımızda Ana Sayfa Yaşlı Bakıcısı
Damla Bilişim Yaşlı Bakıcısı