Bakıcı Arıyorum Bakıcı Arıyorum
İş Arıyorum İş Arıyorum
Yaşlı Bakıcısı - Yaşlı Bakıcı Hakkında...
Hizmetlerimiz
Hasta Yaşlı Bakıcısı Yaşlı Bakıcısı
Villanıza Yatılı Çocuksuz Eşler Villanıza yatılı Eşler
Bahçıvan Aranıyor Villalarınıza Bahçıvan
Refakatçiler Refakatçiler
Profesyonel Dadılar Profesyonel Dadılar
Profesyonel Aşçılar Profesyonel Aşçılar
Özel Şoförler Özel Şoförler
İşyerinize Sekreter, Çaycı,Temizlikçi İşyerinize Personeller
İngilizce Bilen Ablalar İngilizce Bilen Abla
Özel Güvenlik Elemanları Güvenlik Elemanları
Ev İşleri için Yardımcılar Ev İşleri için Yardımcı
Çocuk Gelişimi Mezunu Ablalar Çocuk Gelişimi Mezunu
0-6 yaş için Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı (0-6)
Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı
Çocuk Bakıcısı Çocuk Bakıcısı
Yaşlı Bakımı
Yaşlılar Haftası ( 18-24 Mart ) Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bireyin Bakımı Yaşlı Bireyin Bakımı
Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım
Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı
Evde Bakımda Verilen Hizmetler Evde Bakımda Verilen Hizmetler
Yaşlının Evde Bakımı Yaşlının Evde Bakımı
Yaşlılık İlkeleri Yaşlılık İlkeleri
Yaşlı Bakımında Çözümler Yaşlı Bakımında Çözümler
Yaşlı Bakıcılık Mesleği Yaşlı Bakıcılık Mesleği
Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı
Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri
Alzheimer Bakımında Stres Alzheimer Bakımında Stres
Alzheimer İçin Pratik Öneriler Alzheimer İçin Pratik Öneriler
Alzheimer Bakımı Alzheimer Bakımı
Yaşlılıkta Genel Bakım Yaşlılıkta Genel Bakım
Yaşlı Bakım Uygulamaları Yaşlı Bakım Uygulamaları
Yaşlılık Ve Beslenme Yaşlılık Ve Beslenme
Bakıcı Duyguları Bakıcı Duyguları
Evde Yaşlı Bakımı Evde Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bakım Evi Yaşlı Bakım Evi
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Uzmanlığı Yaşlı Bakım Uzmanlığı
Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar
Yatalak Hasta Bakımı Yatalak Hasta Bakımı
Yaşlılığın Sosyal Boyutu Yaşlılığın Sosyal Boyutu
Yaşlılık ve Unutkanlık Yaşlılık ve Unutkanlık
Yaşlılıkta Beslenme Yaşlılıkta Beslenme
Yaşlı Bakımında Püf Noktalar Yaşlı Bakımında Püf Noktalar
Yaşlılık Nedir ? Yaşlılık Nedir ?
Diğer Sitelerimiz
Bakıcı.Gen.TrBakıcı
Bebek BakıcısıBebek Bakıcısı
DadıE-Dadı.com
Çocuk BakıcısıOnline-Dadı.com
Çocuk BakımıÇocukBakıcısı.Com.tr
Ev PersoneliEv Personeli.net
getUsersOnlineCount () . "
"; print "Bugün  : " . $counter->getTodaysVisitCount () . "
"; print "Toplam : " . $counter->getTotalVisitCount () . "
"; ?>
Yaşlılık ResimleriPaylaşmak İstediğiniz Yaşlılık Resimleri ni veya Yaşlılık Şiirleri nizi Buradan Bizlere ulaştırarak sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Misafir Defteri Misafir Defteri [Yaz]
Yaşlılık Anıları Anılarınız [Yaz]
Sizden Gelen Yaşlı Resimleri Sizden Gelen Resimler

Yaşlılarınıza Ait ResimlerYaşlılarınıza Ait Resimleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz.
Resim Eklemek
İçin Tıklayın

Yetmişlik bir delikanlı olmak kimi zaman kırk yaşında moruk olmaktan çok daha neşeli ve umut verici olabilir.
Yaşlılığın çok az şeye ihtiyacı vardır ama bu az şeye çok ihtiyaç duyar.
Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri

Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Özbakım İlişkileri

Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri

Güvenli Çevre

Hijyen uygulamaları, kayıp düşme, sıcak su yanıkları, kontamine malzeme kullanımı sonucu enfeksiyon gibi risklere sahiptir.

Travmadan korumak için, duş/küvet banyo sırasında yaşlıya yardım edilmelidir. Sandalye, korkuluk veya tutunma askıları yaşlının destek alabileceği, düşme tehlikesini azaltan önlemlerdir.

Kaygan zemin, düşmelere ve kırıkların oluşmasına neden olabilir. Banyo yüzeyinin kaymayan malzeme ile kaplanması gerekir. Yaşlının kullandığı terlik vb. malzeme kaygan olmamalıdır.

Yatak içinde silme banyo sırasında ise, yaşlının rahat etmesi, destek alması ve düşme riskini azaltmak için uzak taraf yatak kenarlığı kaldırılmalıdır.

Banyo, banyo küveti ya da yatak banyosu sırasında kullanılan küvet vb. malzemeler her kullanım sonrası, temizlenmeli ya da dezenfekte edilmelidir. Tüm yıkanabilir malzemeler yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalı, kullanılmadığı zaman kuru olması sağlanmalıdır.

Enfeksiyon geçişini en aza indirmek için, mümkünse tek kullanımlık ördek, sürgü, böbrek küvet kullanılmalıdır. Bu malzemelerin plastikten yapılmış olması, mikroorganizmaların çoğalması ve taşınmasını kolaylaştıran bir faktördür.

Hijyen uygulamaları için hazırlanan suyun sıcaklığı, yetişkinler için en fazla 46°C olmalıdır. Ancak, uygulama sırasında sıcaklık en fazla 43°C olmalıdır. Özellikle yaşlı bireyler ya da diabetik nöropatisi olan hastaların sıcak algılaması azaldığı için cilt yanıkları oluşabilir.

Oral mukoza enfeksiyona karşı vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır. Ağız bakımı yaşlının güvenli çevresinin sürdürülmesinde önemlidir. Ağız bakımında aseptik teknik uygulanmasına gerek yoktur ancak tüm malzemeler temiz ya da tek kullanımlık olmalıdır.

Enfeksiyon geçişini önlemek için tüm önlemler alınmalıdır. Bakıcı yaşlı için, ağız bakımına başlamadan önce ve ağız bakımını bitirdikten sonra ellerini yıkamalıdır.

Bakım vericinin, Hepatit B ya da HIV gibi kanla bulaşan ancak tükürük de de var olan viral enfeksiyonlardan kendisini korumalıdır. Ağız bakımı sırasında, oral mukoza ve tükürük ile direkt temas edildiği için, işlem boyunca mutlaka eldiven giyilmelidir.

Lösemi gibi malign hastalığı olan ve sitostatik ilaç tedavisi alan yaşlı hastalar, enfeksiyon açısından normalden daha fazla risk altındadır. Özel ağız bakımı uygulanması gerekir.

Eğer mümkün ise, enfeksiyon riskini en aza indirmek için, hemşire bir kez işlemi gösterdikten sonra, yaşlılar kendileri ağız bakımını uygulamalıdır. İşlemin önemi yaşlıya açıklanmalı ve bakıcı eğitim için zaman ayrılmalıdır.

Öksürme ve yutma refleksi zayıf yaşlı hastalar için ağızdan aspirasyon malzemeleri hazır bulundurulmalı ve ağız temizliği süresince oral kavitedeki sıvı¬nın aspire edilme tehlikesini önlemek için kullanılmalıdır.

Özellikle perine temizliği yapılırken, temizleme işlemi önden arkaya doğru yapılmalıdır. Mümkünse tek kullanımlık malzeme kullanılmalıdır. Böylece anal bölgedeki mikroorganizmaların, idrar yollarına bulaşması engellenir.

İletişim

Hijyen uygulamalarının yapılış zamanı ve kullanılacak malzemeye karar verilirken, yaşlının tercihleri ve alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bireyin tercihleri öğrenilmeli, sosyo-kültürel ve dinsel farklılıkları gözlenmelidir.

Hijyen uygulamalarının bir başkasının yardımı ile gerçekleştirilmesi nedeniyle, tüm hijyen uygulamaları yaşlıda utanma duygusu yaratabilir. Yaşlının duygularını ifade etmesine izin verilmelidir.

Uygulama sırasında, yaşlı bilgilendirilmeli ve günlük yaşamında hijyen uygulamalarını nasıl, hangi sıklıkta, hangi malzeme ile yapacağı konusunda eğitim verilmelidir. Bilinci kapalı yaşlı ve hastaların temizlik ihtiyaçları karşılanırken bile, işlem hakkında kendisi ile konuşulmalı, işlem hakkında bilgi verilmelidir.

Ağrı varlığı, hijyen uygulamalarını ve yapılma zamanını etkiler. Özellikle yatak içinde silme banyo, saç banyosu sırasındaki hareketler, ağrının artmasına neden olabilir. İşlem öncesi, yaşlı ve hasta ile konuşularak ağrı varlığı ve şiddeti değerlendirilmelidir.

Kurumuş ve enfekte olmuş ağız, yaşlı ve hastaların rahat konuşmasını engeller ve kuru dudaklar konuşurken ağrı/acı oluşmasına neden olur. Bu nedenle, uygun bir ağız bakımı iletişime yardım eder. Ağızda oluşan ferahlık hissi, hastanın moralini düzeltir, diğer insanlarla konuşması ve ilgilenmesi için onu cesaretlendirir.

Solunum


Yatak içinde verilen silme banyo sırasında hasta en az seviyede hareket ettirilmelidir. Özellikle dispne var ise, hareketler hastanın solunum sıkıntısını arttırmayacak biçimde olmalıdır.

Oksijen tedavisi uygulanan yaşlı ve hastalarda yüz temizliği, saç banyosu ve ağız temizliği sırasında maske ya da nazal kanül çıkarılabilir. Ancak yatak banyosu sırasında tekrar takılmalıdır. Oksijen tedavisi oral mukozayı kurutacağı için düzenli olarak ağız bakımı uygulanmalıdır.

Öksürük ve balgamı olan hastalara, diş ve dişeti etrafına yapışmış mukusu temizlemek için düzenli olarak ağız temizliği uygulanmalıdır. Ağız temizliği, ferahlık hissi
yaratmak için solunum fizyoterapisinden sonra yapılmalıdır.

Beslenme


Ağız bakımının yemekten sonra yapılması daha uygundur. Yaşlı ve hastalar kendi ağız bakımlarını yapmaları için cesaretlendirilmelidir. Dişler, temizlik sonrası iyice durulanmalıdır.

Kendi bakımını yapabilen yaşlı ve hastalar için bakım verici, yalnızca malzemelerin hazırlanması ve yaşlı ve hastaya yardım edilmesinden sorumludur. Kendi bakımına katılması için yaşlı ve hastanın cesaretlendirilmesi, yaşlı ve hasta eğitiminin önemli bir parçasıdır.

Kuru ya da kirli ağız, yaşlı ve hastanın yemek yemesini olumsuz etkiler. Ağız hijyeninin iyi ve düzenli yapılması, tat almayı arttırır. Tam tersi olarak, oral yolla beslenmesine izin verilmeyen yaşlı ve hastalar, tükürük salgısını uyararak yiyeceklerin nemlenmesini sağlamak için sık sık ağız bakımına ihtiyaçları vardır. Böylece ağız mukozasının bütünlüğü sürdürülür.

Bazı yaşlı ve hastalar nazogastrik sonda ya da total parenteral beslenme katateri ile eve giderler ve kendi bakımlarını kendileri yapabilene kadar, ağız bakımı için evde bakım hemşiresinden yardım alırlar. Yeterli sıvı alımı sağlıklı ağız mukozası nemliliğinin sürdürülmesi için gereklidir.

Antihistaminikler, antidepresanlar, antikolinerjikler, antipsikotik ve sitostatik ajanlar, steroidler gibi ilaçlar ağız mukozasını olumsuz etkiler. Bu nedenle oral kavitenin düzenli olarak değerlendirilmesi gerekir. Oral steroid inhalasyonu kullanan yaşlı ve hastalara, her inhalasyon sonrası su ile ağzını çalkalaması tavsiye edilmelidir.

Boşaltım


Özellikle banyo öncesi, yaşlı bireyin boşaltım ihtiyacı karşılanmalı, bunun için fırsat verilmelidir.

Bireysel Temizlik ve Giyim

Banyo uygulamaları sırasında, bireyin cildi normal ve anormal bulgular yönünden gözlenmelidir. Ciltte görülen kızarıklık, morarma, yara vb. bulgular mutlaka rapor edilmelidir. Ayrıca ciltte parazit ısırıkları varlığı kontrol edilmeli, varlığı tespit edildiğinde; cilt ve giysiler özel solüsyon ve yöntemlerle temizlenmelidir.

Sabun, cilt kurumalarına neden olabilir. Kullanılan sabunun, cildi kurutucu özelliği olmamalıdır. Kuru cilt üzerinde oluşan çatlaklar, mikroorganizmaların vücuda girmesi ve yerleşmesi için uygun ortam sağlar.

Bu nedenle, uygulama sonrası, cilt çok iyi durulanmalı, üzerinde sabun artığı kalmamalı ve işlem sonrası uygun bir nemlendirici ile cildin kuruması önlenmelidir. Sabun ve su, yaralı cilt için zararlı olabilir. Bu nedenle, cilt uygun bir solüsyonla ve özel yöntemlerle temizlenmelidir.
Özellikle yüksek ateşi olan bir yaşlı ve hastanın bireysel temizliğine yardım etmek, terin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar, kötü koku oluşmasını engeller.

İntravenöz / Santral Venöz Katater varlığı, serumun takılı olması nedeniyle yaşlı ve hastalar giysilerini yardımsız değiştiremezler ya da değiştirmekten korkarlar. Yardıma ihtiyaçları vardır.

Yaşlı, hasta ve hastalığa karşı fizyolojik ve psikolojik tepkileri hakkında bilgi toplarken, kişinin hijyen alışkanlıkları hakkında da bilgi edinilebilir. Bu bilgi eğitim için iyi bir fırsat oluşturur. Tedavi ve hemşirelik bakımı için yapılan işlemler, oral hijyen ve diş bakımı ile ilişkili sağlığı geliştirmede tüm aileyi kapsamalıdır.

Tırnakların kesilme biçimi ve ayak temizliği, diabetik ya da periferik vasküler hastalığı olan yaşlı ve hastalarda çok önemlidir. Yaralanmalar, kesikler, tırnak batmalar iyileşmeyen / geç iyileşen yaralara neden olabilir. Bu nedenle çok kısa kesilmemeli, düz kesilmelidir.

Uzun süre sırt üstü yatan yaşlı ve hastaların, kafa arkasındaki saçları dökülebilir, kir ve yağ ile karışarak keçeleşebilir. Bu nedenle, sık sık temizlenmeli, saçlar taranmalı ve kan dolaşımını hızlandırmak için masaj yapılmalıdır.

Beden Sıcaklığının Kontrolü


Banyonun rahat bir ortamda yapılabilmesi için oda sıcaklığının 18-21 derece olması gerekir. Böylece vücuttan ısı kaybı önlenmiş olur. Vücut banyosuna başlamadan önce oda sıcaklığı kontrol edilmeli, hava akımı olmayan bir ortam sağlanmalıdır.

Vücut sıcaklığı yüksek olan yaşlı ve hastaların rahatlaması ve vücut sıcaklığının düşmesi için ılık su ile banyo yaptırılabilir. Araştırmalara göre, fizyolojik vücut sıcaklığını değiştireceği için soğuk/buzlu su kullanılmamalıdır.

Hareket


Hareket edemeyen, yürüyemeyen yaşlı ve hastaların banyo küveti içine alınmasında ya da küvetten sandalyeye taşınmasında mekanik taşıyıcılar kullanılmalıdır.

Uyku

Ilık su ile yapılan banyo, kasların gevşemesini sağlar, ağrıyı azaltır, rahatlık hissi verir. Gevşeme, rahat bir uyku için gereklidir.

Cinselliğin İfadesi

Yatak içinde silme banyo ya da duş biçiminde banyo sırasında hasta yalnız değildir. Bu, yaşlı ve hastanın utanmasına neden olabilir. Bakıcının davranışları ve iletişim kurma becerisi utanma duygusunun azaltılmasında etkili ve önemlidir. Ancak tüm uygulamalarda gizliliğin sağlanması ve korunması en temel koşuldur.

Temizlik ve rahatlama hissi olumlu vücut imajının gelişmesinde ve özgüvenin sürdürülmesinde önemlidir. Banyo sonrası, parfüm, deodorant, traş losyonu gibi uygulamalar yaşlı ve hastanın kendisini iyi hissetmesine neden olur.

Bireyin utanma duygusunu azaltmak ve kendi bakımına katılarak özgüvenini arttırmak için, yaşlı ve hastanın yapabileceği el, yüz, ağız, perine bölgesi temizliği kendisine yaptırılabilir. Temizlik malzemelerinin ve giysilerin seçimi, yaşlı ve hastaya bırakılmalı, tercihleri göz önüne alınmalıdır.


Yaşlılarınıza Bakıcılar

Yaşlılarınıza BakıcılarYaşlılarınıza Bakıcılar
Yaşlı ve hastalarınızın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımlarını yapabilecek, gerekli egzersizler ile hasta ihtiyaçlarına cevap verecek alanda uzman bakıcılar.

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Yatılı:
 Yatılı tam zamanlı haftada bir gün 24 saat izin kullanırlar aile ile yapılan anlaşma gereği hafta içi veya hafta sonu izin kullanılır.


Yaşlı Bakıcısı Hizmet Tanımları
• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
• İlk yardım bilgisine sahip olmaları

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Gündüzlü:
Günde 8 veya 9 saat çalışırlar – Cumartesi ve Pazar izin kullanırlar

Yaşlılarımız
Yaşlı Bakımında Eylem ve  İlkeler Yaşlı Bakımında Eylem ve İlkeler
Yaşlıların Bakımı Yaşlıların Bakımı
Yaşlılıkta Uyum Sorunları Yaşlılıkta Uyum Sorunları
Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlıya Bakmak Zordur Yaşlıya Bakmak Zordur
Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları
Yaşlılarımıza Hizmet Yaşlılarımıza Hizmet
Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık
Yaşlı İstismarı Yaşlı İstismarı
Yaşlı Hakları Yaşlı Hakları
Yaşlılıkta Cinsellik Yaşlılıkta Cinsellik
Yaşlılıkta Evlilik Yaşlılıkta Evlilik
Yalnızlaşan Yaşlılarımız Yalnızlaşan Yaşlılarımız
Yaşlılık Rehberi Yaşlılık Rehberi
Yaşlılıkta Arkadaşlık Yaşlılıkta Arkadaşlık
Özel İlişkiler Özel İlişkiler
Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi
Yaşlılarımızın Bakımı Yaşlılarımızın Bakımı
Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler
Yüzdeki Çizgiler, Yaşlılarımız Yüzdeki Çizgiler
Yaşlılarımız Yaşlılarımız
Yaşlılık Nedir
Yaşlılık NedirYaşlılık Nedir Yaşlanma, organizmanın giderek biyolojik verimliliğinin yitirmesi, çevresine uyumda güçlük çekmesi ve direnç mekanizmalarında gerileme olarak tanımlanabilir. Tıbbi ve toplumsal gelişmelerin yaşlılığın sınırını sürekli olarak yukarı çekmelerine karşın genel uygulama 65 yaşın başlangıç olarak kabul edilmektedir. Devamı...
Yaşlı BakıcısıYaşlı Bakıcısı

Hizmet Tanımları

• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
Devamı...

Yaşlı BakımıYaşlı Bakımı

Yaşlı bakımında püf noktalar
Yaşlı nüfus oranının yükselmesi, kronik hastalıklardaki artış, kırsal yaşamdan kentsel yaşama geçiş, aile yapısındaki değişiklikler gibi etkenler yaşlılıkta bakım gereksiniminin daha da artmasına sebep oluyor.
Yaşlıların bakımında aile
Devamı...

Yaslibakicisi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii
Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.
Damla Bilişim
Damla Bilişim
Site Haritası
İletişim Hakkımızda Ana Sayfa Yaşlı Bakıcısı
Damla Bilişim Yaşlı Bakıcısı