Bakıcı Arıyorum Bakıcı Arıyorum
İş Arıyorum İş Arıyorum
Yaşlı Bakıcısı - Yaşlı Bakıcı Hakkında...
Hizmetlerimiz
Hasta Yaşlı Bakıcısı Yaşlı Bakıcısı
Villanıza Yatılı Çocuksuz Eşler Villanıza yatılı Eşler
Bahçıvan Aranıyor Villalarınıza Bahçıvan
Refakatçiler Refakatçiler
Profesyonel Dadılar Profesyonel Dadılar
Profesyonel Aşçılar Profesyonel Aşçılar
Özel Şoförler Özel Şoförler
İşyerinize Sekreter, Çaycı,Temizlikçi İşyerinize Personeller
İngilizce Bilen Ablalar İngilizce Bilen Abla
Özel Güvenlik Elemanları Güvenlik Elemanları
Ev İşleri için Yardımcılar Ev İşleri için Yardımcı
Çocuk Gelişimi Mezunu Ablalar Çocuk Gelişimi Mezunu
0-6 yaş için Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı (0-6)
Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı
Çocuk Bakıcısı Çocuk Bakıcısı
Yaşlı Bakımı
Yaşlılar Haftası ( 18-24 Mart ) Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bireyin Bakımı Yaşlı Bireyin Bakımı
Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım Yaşlı ve Aile Açısından Evde Bakım
Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı Yaşlı Hasta Hemşirelik Bakımı
Evde Bakımda Verilen Hizmetler Evde Bakımda Verilen Hizmetler
Yaşlının Evde Bakımı Yaşlının Evde Bakımı
Yaşlılık İlkeleri Yaşlılık İlkeleri
Yaşlı Bakımında Çözümler Yaşlı Bakımında Çözümler
Yaşlı Bakıcılık Mesleği Yaşlı Bakıcılık Mesleği
Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı Yaşlı Bakıcılığı ve Yaşlı Bakımı
Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri Yaşlılarımız İçin Günlük Yaşam Öz Bakım İlişkileri
Alzheimer Bakımında Stres Alzheimer Bakımında Stres
Alzheimer İçin Pratik Öneriler Alzheimer İçin Pratik Öneriler
Alzheimer Bakımı Alzheimer Bakımı
Yaşlılıkta Genel Bakım Yaşlılıkta Genel Bakım
Yaşlı Bakım Uygulamaları Yaşlı Bakım Uygulamaları
Yaşlılık Ve Beslenme Yaşlılık Ve Beslenme
Bakıcı Duyguları Bakıcı Duyguları
Evde Yaşlı Bakımı Evde Yaşlı Bakımı
Yaşlı Bakım Evi Yaşlı Bakım Evi
Yaşlı Bakım Hizmeti Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlı Bakım Uzmanlığı Yaşlı Bakım Uzmanlığı
Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar Yaşlılıkta Psikolojik Hastalıklar
Yatalak Hasta Bakımı Yatalak Hasta Bakımı
Yaşlılığın Sosyal Boyutu Yaşlılığın Sosyal Boyutu
Yaşlılık ve Unutkanlık Yaşlılık ve Unutkanlık
Yaşlılıkta Beslenme Yaşlılıkta Beslenme
Yaşlı Bakımında Püf Noktalar Yaşlı Bakımında Püf Noktalar
Yaşlılık Nedir ? Yaşlılık Nedir ?
Diğer Sitelerimiz
Bakıcı.Gen.TrBakıcı
Bebek BakıcısıBebek Bakıcısı
DadıE-Dadı.com
Çocuk BakıcısıOnline-Dadı.com
Çocuk BakımıÇocukBakıcısı.Com.tr
Ev PersoneliEv Personeli.net
getUsersOnlineCount () . "
"; print "Bugün  : " . $counter->getTodaysVisitCount () . "
"; print "Toplam : " . $counter->getTotalVisitCount () . "
"; ?>
Yaşlılık ResimleriPaylaşmak İstediğiniz Yaşlılık Resimleri ni veya Yaşlılık Şiirleri nizi Buradan Bizlere ulaştırarak sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Misafir Defteri Misafir Defteri [Yaz]
Yaşlılık Anıları Anılarınız [Yaz]
Sizden Gelen Yaşlı Resimleri Sizden Gelen Resimler

Yaşlılarınıza Ait ResimlerYaşlılarınıza Ait Resimleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz.
Resim Eklemek
İçin Tıklayın

Yetmişlik bir delikanlı olmak kimi zaman kırk yaşında moruk olmaktan çok daha neşeli ve umut verici olabilir.
Yaşlılığın çok az şeye ihtiyacı vardır ama bu az şeye çok ihtiyaç duyar.
Yaşlılıkta Uyum Sorunları

Yaşlılıkta Uyum Sorunları

Yaşlılıkta Uyum Sorunları

Sağlık alanın da ortaya çıkan gelişmeler ve toplum genelinde sosyo-kültürel gelişimin sonucu olarak 65 yaş ve üstünde ki insanların oluşturduğu grup her yıl biraz daha genişlemektedir.

Kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların sıkça yaşandığı bu dönem fiziksel yetersizlikle ilgili düşünceler ortaya çıkarabilir.

Aile içindeki rollerin ve ilişkilerin değişmesi, yakın çevrede kayıpların (arkadaş, eş kaybı gibi) yaşanması bu dönemde bazı ruhsal sıkıntıların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.


Yaşlılıkta Ruhsal Sıkıntılar

Uyku Bozuklukları"Dinlendirici olmayan uyku" gibi uyku kalitesinde bozulmalar ortaya çıkabilir. "Uyku bozuklukları" ve "gündüz uyuklamaları" gibi sorunlar kişinin günlük yaşam enerjisini etkileyerek hem çevreyle hem de kendisiyle ilişkilerini bozar.

Bu durumda uyku bozukluğunun fiziksel ve ruhsal nedenlerini ortaya koyarak konunun uzman hekimi tarafından psikolojik destek ve terapilerle tedavisi gerekmektedir.

Öğrenme ve Hatırlama Güçlüğü

Öğrenme ve hatırlama fonksiyonlarını yürüten bellek oldukça karmaşık bir sistemdir. Yaşlanma bu karmaşık sistemin bazı kısımlarını daha fazla etkiler.

Kişi çocuklukta öğrendiklerini ve yaşadıklarını kolayca hatırlayabilirken, birkaç gün öncesinde yaşadıklarını hatırlamakta güçlük çeker.

Unutkanlık; depresyon, bunama gibi ruhsal hastalıkların en önemli belirtilerinden biridir. Unutulan "şeyler" (İsimler, telefonlar, yapılacak işler, eşyaların konduğu yerler gibi) kişide yoğun bir sıkıntı, çevreyle uyumunda zorluklar oluşturur. Kimi zaman unutulan "şeye" bahaneler ya da yerine başka hayali şeyler uydurulur.

Öğrenme ve hatırlama güçlüğünün nedenleri ortaya konarak zamanında yapılan tıbbi yardım bu şikâyetlerin yerleşik hale gelmesini büyük ölçüde engeller.

Depresyon

Her yaşta görülebilen olmasına rağmen ileri yaşlarda en sık görülen ruhsal rahatsızlıktır. Bedensel ve ruhsal hastalıkların (Kalp hastalığı, kanser, felç, hipertansiyon, bunama başlangıcı, unutkanlık gibi) ortaya çıkışı, eş kaybı, fiziksel yetersizlik nedeniyle çevredekilere sürekli ihtiyaç duyar hale gelmek, ekonomik güçlükler, yakınlarını kaybetme ya da bu olasılığın varlığı depresyonun ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Kişi çevresiyle konuşmaya isteksiz, halsizdir. Uyku düzensizliği olur. Daha çok yatarak zaman geçirmeye başlar. Kimi zaman aşırı huzursuz "her an bir şey olacakmış gibi" tedirgin ve sıkıntılıdır.

Geleceğe ait ümitsizlik, yetersizlik düşünceleri belirgindir. Öfkeli davranışlar, kimi zaman uygunsuz ilaç ve alkol kullanımı, hayattan zevk almayarak ölüm düşünceleri ortaya çıkabilir.

Depresyon psikiyatrik yardımla düzeltilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecine başlamak için vakit kaybedilmemelidir.

Bunaltı (Anksiyete)

Bunaltı her insanın zorlayıcı, bilinmeyen ya da belirsiz durumlar karşısında yaşadığı çarpıntı hissi, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, baş ağrısı, midede yanma-ekşime ile beraber ortaya çıkan yoğun huzursuzluk tablosudur.

İleri yaşlarda gözlenen bunaltı kişinin yaşamakta olduğu başka bir fiziksel ya da ruhsal bozukluğa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Yaşlanmaya bağlı fiziksel yetersizlikler ile çevrenin yardımına gereksinim duymak, sosyal konumun sınırlanarak daha izole yaşama zorunluluğu, tedaviye az yanıt veren hastalıkların ortaya çıkması, sevilen bir kişinin kaybı ya da kayıp tehdidi bunaltıya neden olur.

Yaşanan sıkıntı ve huzursuzluk nedeniyle kişi uzun süre oturduğu ya da yattığı yerde duramayarak sürekli dolaşma isteği duyar. Günlük yaşantısına egemen hale gelen bunaltı, kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Performans Kaybı

Sinir sistemi ve beyinde yaşa bağlı yapısal değişiklikler oluşur. İleri yaşlarda dikkatte azalma, nesnelerin isimlerini söze dökmede yavaşlama, yeni bilgiler öğrenme ve önceden öğrenilenleri hatırlamada güçlükler ortaya çıkar.

Bedensel dayanıklılıkta azalma, reflekslerde yavaşlamaya fiziksel hastalıklar da eklendiğinde sosyal becerilerde yetersizlikler yaşanır. Sorunlar karşısında çözüm üretmek, yeni ortamlara uyum sağlamak zorlaşır.

Yaşamın her alanına yayılabilen performans kaybı kişide yetersizlik duygularına ve başka ruhsal sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kişilik Değişikliği Ve Alınganlık

Zaman içersinde bellek, dikkat, yoğunlaşma gibi alanlarda performans kaybı ortaya çıkabilir. Karşılaşılan sorunu tam olarak değerlendirme ve çözüm üretme yeteneğinde azalma belirginleşir.

Karşıdaki insanın davranışlarını yorumlamak güçleşir, yanlış yorumlar sıkça yapılmaya başlanır. Çevre tarafından onaylanmayan, bu nedenle de kontrol edilen davranışlar üzerindeki kontrol azalabilir.

Öfke, üzüntü, sevinç gibi duygusal tepkiler daha güçlü olarak yaşanır. Kimi zaman cinsel anlamda uygunsuz konuşmalar, şakalar, davranışlar olabilir.

Alınganlık belirli bir noktaya kadar doğal bir davranış kalıbı olarak kabul edilebilir. İleri yaşlarda hem sosyal hem fiziksel alandaki kayıplar kişiyi daha duyarlı ve kırılgan hale getirir. Ancak birçok ruhsal rahatsızlığın davranış kalıbı olan alınganlık çevre ile uyumu bozan temel güçlüklerden biridir.

Bunama (Demans)

Demans sıklıkla yaşlılarda görülen bir rahatsızlıktır. Hastanın bilinci yerinde olmasına rağmen bellekte zayıflama ve bazı zihinsel yetilerde azalma olur. Kişi çevresinde olanlara ilgisini yitirmeye başlar.

Yeni bilgiler öğrenmede ve bunları hatırlamakta, konuşma sırasında doğru kelimeleri bulmakta, günlük yaşantıya ait sorunları çözmekte yavaşlama zamanla belirginleşir.

Bellekte zayıflama öncelikle telefon numaralarını, isimleri, yaşanan günlük olayları tam olarak hatırlayamama şeklindedir.

Dikkat kolayca dağılır. Çevreyle kurulan ilişkiler sınırlanmaya başlar. Sosyal yetersizlik belirginleştikçe yalnızlık derinleşir. Kişi huzursuz ve kederlidir. Daha kırılgan, öfkeli ya da şüpheci olabilir. Zamanla geçmişe ait anılar da silinmeye başlayabilir.

Demans tablosu damarsal beyin hastalıkları, Alzheimer Hastalığı, kronik alkol kullanımı, psikoaktif madde bağımlılığının devamında, beyin tümörlerinde, sistemik fiziksel hastalıklara bağlı olarak birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir.

Demans hem kişi hem de yakınları için oldukça zorlayıcı bir hastalıktır. Başlangıç döneminde nedene yönelik tedavilerle hastaların bir kısmı tamamen düzelebilir. Çoğu zaman ise hastalığın ilerlemesi engellenerek kişinin sosyal uyumu korunabilir.

Demans tüm aileyi etkilediğinden psikoterapi ve ilaç tedavileri ile amaçlanan, hastanın ve ailenin yaşam kalitesini koruyarak desteklemektir.


Yaşlılarınıza Bakıcılar

Yaşlılarınıza BakıcılarYaşlılarınıza Bakıcılar
Yaşlı ve hastalarınızın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımlarını yapabilecek, gerekli egzersizler ile hasta ihtiyaçlarına cevap verecek alanda uzman bakıcılar.

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Yatılı:
 Yatılı tam zamanlı haftada bir gün 24 saat izin kullanırlar aile ile yapılan anlaşma gereği hafta içi veya hafta sonu izin kullanılır.


Yaşlı Bakıcısı Hizmet Tanımları
• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
• İlk yardım bilgisine sahip olmaları

Yaşlı Bakıcısı Çalışma Şekli Gündüzlü:
Günde 8 veya 9 saat çalışırlar – Cumartesi ve Pazar izin kullanırlar

Yaşlılarımız
Yaşlı Bakımında Eylem ve  İlkeler Yaşlı Bakımında Eylem ve İlkeler
Yaşlıların Bakımı Yaşlıların Bakımı
Yaşlılıkta Uyum Sorunları Yaşlılıkta Uyum Sorunları
Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
Yaşlıya Bakmak Zordur Yaşlıya Bakmak Zordur
Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları Yaşlılığın ve Yaşlıların Sorunları
Yaşlılarımıza Hizmet Yaşlılarımıza Hizmet
Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık Yaşlılara Karşı Tutum ve Yaşlılık
Yaşlı İstismarı Yaşlı İstismarı
Yaşlı Hakları Yaşlı Hakları
Yaşlılıkta Cinsellik Yaşlılıkta Cinsellik
Yaşlılıkta Evlilik Yaşlılıkta Evlilik
Yalnızlaşan Yaşlılarımız Yalnızlaşan Yaşlılarımız
Yaşlılık Rehberi Yaşlılık Rehberi
Yaşlılıkta Arkadaşlık Yaşlılıkta Arkadaşlık
Özel İlişkiler Özel İlişkiler
Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi Yaşlılıkta İnsan Psikolojisi
Yaşlılarımızın Bakımı Yaşlılarımızın Bakımı
Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler Yaşlılarımız Özel İlgi İsterler
Yüzdeki Çizgiler, Yaşlılarımız Yüzdeki Çizgiler
Yaşlılarımız Yaşlılarımız
Yaşlılık Nedir
Yaşlılık NedirYaşlılık Nedir Yaşlanma, organizmanın giderek biyolojik verimliliğinin yitirmesi, çevresine uyumda güçlük çekmesi ve direnç mekanizmalarında gerileme olarak tanımlanabilir. Tıbbi ve toplumsal gelişmelerin yaşlılığın sınırını sürekli olarak yukarı çekmelerine karşın genel uygulama 65 yaşın başlangıç olarak kabul edilmektedir. Devamı...
Yaşlı BakıcısıYaşlı Bakıcısı

Hizmet Tanımları

• Yaşlı ya da hastanın ihtiyaçlarını belirleme
• Günlük yeme-içme, egzersiz ve yatak içi bakımının yapılması,
• İlaç ve beslenme desteğinin eksiksiz en uygun şekilde yapılması,
• Yaşlı ve hastanın moral ve motivasyonunu anlayabilme ve destek olabilme,
Devamı...

Yaşlı BakımıYaşlı Bakımı

Yaşlı bakımında püf noktalar
Yaşlı nüfus oranının yükselmesi, kronik hastalıklardaki artış, kırsal yaşamdan kentsel yaşama geçiş, aile yapısındaki değişiklikler gibi etkenler yaşlılıkta bakım gereksiniminin daha da artmasına sebep oluyor.
Yaşlıların bakımında aile
Devamı...

Yaslibakicisi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii
Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.
Damla Bilişim
Damla Bilişim
Site Haritası
İletişim Hakkımızda Ana Sayfa Yaşlı Bakıcısı
Damla Bilişim Yaşlı Bakıcısı